Velikonoční pondělí 2025, letos připadající na 21. dubna 2025, je z hlediska křesťanské liturgie paradoxně dnem bez zásadního duchovního významu. Přesto jde o jeden z nejživějších svátků v českém kalendáři. V tuzemsku přežil s neobyčejnou silou lidový zvyk, který by ve většině západních zemí působil jako výstřelek z dob dávno minulých. Pomlázka – rituál, kdy muži obcházejí ženy, šlehají je proutky a dostávají za to vajíčka nebo štamprli – se stal nejen folklórním reliktem, ale také kulturním fenoménem.
Křesťanství končí, pohanství přebírá otěže
Velikonoční pondělí 2025 se z pohledu církevní liturgie nachází už mimo tzv. velikonoční triduum. Věřící si sice ještě připomínají radost ze Vzkříšení, ale hlavní duchovní vrchol oslavy – Bílá neděle – už pominul. Přesto právě pondělí zůstává v kolektivní paměti jako „ten den Velikonoc“, který si spojujeme s konkrétní činností. A ta nemá s křesťanstvím téměř nic společného.
Pomlázka má své kořeny hluboko v pohanských rituálech. Proutky spletené z čerstvých vrbových větví měly údajně předávat životní sílu a plodnost. Šlehání žen tak nebylo násilím, ale naopak symbolem zdraví a mladosti. I vejce, která dívky mužům za pomlázku dávají, jsou prastarým symbolem nového života. V dávných dobách se vejce barvila v cibulových slupkách, dnes je běžné sáhnout po chemických barvách, obtiscích a polevách.
Velikonoční pondělí 2025: Ráno s proutkem a večer s rumem
Tradice pomlázky má i svůj přesný scénář. Muži vyrážejí ráno, často už velmi brzy, se spletenou pomlázkou (v některých oblastech nazývanou karabáč, šlahačka nebo tatar) a koledou obcházejí známé ženy. Za vyšlehání dostávají výslužku – barvená vajíčka, sladkosti nebo panáka. V mnoha vesnicích jde o komunitní událost, během níž se potkají celé generace.
Ve městech už tradice poněkud slábne, přesto stále přežívá. Dívky se obvykle nechávají vyšlehat symbolicky, zvyk má spíš společenskou než rituální funkci. A zatímco v některých domácnostech vítají koledníky štědře, jinde se za dveřmi raději zhasne. U dospělých návštěvníků pak večer často končí pod stolem – pomlázka už dávno leží opuštěná v koutě a místo vajíček se hodnotí množství vypitých panáků.
Česká výjimka? V Evropě nemá obdoby
Zatímco v Česku, na Slovensku, částečně v Maďarsku nebo Polsku jde o běžný obraz velikonočního pondělí, většina evropských zemí o pomlázce vůbec neslyšela. Ve Francii, Německu nebo Itálii se slaví Velikonoce bez jakýchkoli podobných zvyků. V USA nebo Velké Británii dominují velikonoční zajíčci a plastová vejce plná sladkostí. Šlehání proutky by tam působilo jako výjev z pohanského skanzenu.
Česká pomlázka tak přežila jako unikát – směsice pohanské magie, sousedského folklóru a společenského rituálu. Přesto se každoročně objevují debaty, zda tento zvyk není přežitý, nebo dokonce sexistický. Odpůrci tvrdí, že jde o ponižující praktiku, zastánci naopak argumentují kulturní hodnotou a dobrovolností.
Co říká zákon a jak je otevřeno?
Z právního hlediska je Velikonoční pondělí státním svátkem. Obchody s prodejní plochou nad 200 m² musí mít ze zákona zavřeno. Výjimkou jsou čerpací stanice, lékárny, obchody na nádražích, letištích a zdravotnických zařízeních. Menší prodejny mohou mít otevřeno podle uvážení provozovatele.
Školáci mají volno, protože pondělí navazuje na čtyřdenní velikonoční prázdniny. Do školy se vrací v úterý 22. dubna 2025.
Často kladené otázky – Velikonoční pondělí 2025
Kdy je Velikonoční pondělí v roce 2025?
Letos připadá na 21. dubna 2025.
Je Velikonoční pondělí státním svátkem?
Ano, jde o oficiální státní svátek, během kterého mají zavřeno velké obchody.
Proč se na Velikonoční pondělí šlehá pomlázkou?
Jde o pohanský rituál, kterým se měla ženám předat životní síla a zajistit zdraví a plodnost.
Kde se tento zvyk ještě udržel?
Pomlázka je typická pro Česko, Slovensko a částečně Polsko a Maďarsko. Ve většině Evropy o ní nikdy neslyšeli.
Co dávají ženy mužům za pomlázku?
Tradičně barvená vajíčka, později sladkosti a dnes i panáky nebo drobné dárky.
Jsou o Velikonočním pondělí zavřené obchody?
Ano, obchody nad 200 m² musí mít zavřeno, výjimky platí pro menší prodejny a specifická místa.